כיום, יש כמה כלים שונים שבעזרתם ניתן לאתר נזילות בשטחים שונים. אולם, הכלי שנחשב ליעיל ביותר ולמדויק ביותר הוא המצלמה התרמית. מצלמה תרמית  היא כלי ייחודי, אשר מצלם בגל אינפרה אדום. תחת גל זה, ניתן בעצם להבחין בשינויי אקלים. זהו גל שמראה מהם השינויים בטמפרטורה. תמונה שיוצאת מהמצלמה התרמית, בעצם מראה עצם מסוים בטווח צבעים מסגול ועד לאדום בוהק. ככל שהצבע הוא יותר "חם" כך הטמפרטורה שלו היא גבוהה יותר. אז מדוע השימוש במצלמה התרמית, נחשב ליעיל במיוחד דווקא לאיתור נזילות?

כל היתרונות של המצלמה התרמית

  • זיהוי מדויק של הנזילה – כאמור, מצלמה תרמית מבוססת על שינויים בטמפרטורות. נזילה שמורכבת ממים, היא תמיד בטמפרטורה נמוכה יותר מסביבתה. לכן, אין סיכוי לזיהוי שווא מצד אחד, אך מהצד השני – כל נזילה תתגלה תוך רגע. בעצם, אין צורך שיהיה דפוס ספציפי לנזילה, ובין אם היא קטנה או גדולה – היא תתגלה תוך זמן קצר.
  • זיהוי במספר תשתיות – נזילות יכולות להתרחש בתשתיות שמורכבות מחומרי גלם שונים – בתוך צינורות מתכת, צינורות נחושת, צינורות פלסטיק, וכיו"ב. יתרה מזו, יש תשתיות שבהן החומרים הללו מעורבבים ביחד. לו היה מדובר על אמצעי גילוי אחר, אפשר שהשוני בחומרים היה מבלבל אותו. אולם כאמור, מצלמה תרמית מבוססת על שינויים בטמפרטורה – דבר שחומרי התשתיות לא אמורים להיות מושפעים ממנו. גם אם יש הפרשים ביניהם – הם לא כבירים, ובולטים כמו ההפרש ביניהם לבין טמפרטורת המים, שמתגלה בבירור. הדבר נכון בעיקר לאיתור נזילות בצינורות פלסטיק, איתם מאז ומתמיד הייתה קיימת בעיה באיתור הנזילה, שהמצלמה התרמית פתרה.
  • איתור מקור הנזילה באמצעות מצלמה תרמית ניתן לעקוב אחרי הכיוון של הנזילה, ולראות את הדפוס שלה. כאשר החלק בצילום של הטמפרטורה הנמוכה הופך להיות גדול יותר, אפשר להבין כי אנו מתקרבים למקור שלה. כך אפשר גם לטפל בנזילות שהתרחבו לשטח גדול במיוחד. כך גם אין צורך בהכרח לפתוח שטחים גדולים לאיתור מקור הנזילה אלא מראש מאתרים את המקור הבעייתי.
  • מתאים לכל הלקוחותמצד אחד, המצלמה התרמית מתאימה ללקוחות פרטיים שסובלים מנזילה מהקיר, מהמרפסת, וכיו"ב. מהצד השני, המצלמה כאמור יכולה גם למפות שטחים מאד גדולים. לכן ניתן להשתמש בה גם בשטחי חוץ, ואף לבצע איתה בדיקות מקדימות לפני שמבצעים הנחת תשתיות, בכדי לדעת באילו אזורים יש רטיבות, ולדעת האם הם זקוקים לטיפול, או לחילופין שיש להימנע ממגע עימם. המצלמות יכולות לבחון שטחים וקרקעות מסוגים שונים, וכך גם לחסוך בכסף – שכן כך לא צריך לבצע בהכרח חפירות בכל הקרקע, כדי למצוא את האזור הטוב ביותר.

איך מבצעים את הבדיקה?

אפשר לבצע את הבדיקה התרמית בשתי דרכים. דרך אחת היא לקנות את המצלמה התרמית. דרך זו מומלצת בעיקר למי שמבצעים בדיקות בקרקע ושינויים בקרקע באופן קבוע יחסית ולאורך זמן. ללקוחות הביתיים, כדאי ליצור קשר עם שירות מקצועי שיגיע, יאתר את הנזילה עם המצלמה, ויעניק כמובן פתרון הולם.