אם פונדקאית שכר – מהו באמת השכר

תחום הפונדקאות הוא תחום בעל חשיבות עצומה עבור זוגות רבים המעוניינים להביא ילד לעולם

תחום הפונדקאות הוא אחד התחומים המתקדמים ביותר בעולם הרפואי כיום, שנותן תקווה ופתרון עבור זוגות רבים המעוניינים להביא לעולם ילד משלהם, ולא מצליחים לעשות זאת באופן טבעי.

העיקרון עליו מבוסס תהליך הפונדקאות הוא פשוט למדי – ביצית האישה וזרע הגבר מופרים בתנאי מעבדה חיצוניים, ולאחר ההפריה מוכנסים לרחם האם הפונדקאית – אישה שנושאת את העובר ברחמה לאורך תשעת חודשי ההיריון, כאשר התהליך כולו מן הסתם מוסכם ומתואם היטב בין כל הצדדים בעניין, ובסוף ההיריון התינוק שנולד נמסר חזרה להוריו הביולוגיים.

ניתן להבין, אם כן, שלהיות אם פונדקאית זו שליחות שאין כדוגמתה, שכן מדובר למעשה בעזרה חסרת תקדים לזוגות שמעוניינים לעשות צעד חשוב ביותר בחייהם ולא יכולים לעשות זאת בכוחות עצמם. כעת, נכיר היבטים אחרים וחשובים לא פחות של תהליך הפונדקאות, בדגש על האם הפונדקאית.

מהם הקריטריונים הנחוצים בכדי להיות אם פונדקאית, ומה הדבר דורש?

הקריטריונים הנחוצים על פי חוק במדינת ישראל על מנת לשמש כאם פונדקאית קיימים בכדי להבטיח את בריאות העובר כשהוא נמצא ברחם האם הפונדקאית, בד בבד עם ההסכמה מדעת של שני הצדדים לתהליך, ועם הצורך למנוע מצבי קיצון בהם האם הפונדקאית מסרבת למסור את התינוק להוריו הביולוגיים מסיבה כזו או אחרת. הקריטריונים הרלוונטיים עבור האם הפונדקאית הם אלה:

  • גיל האם הפונדקאית יהיה בין 22 ל-38.
  • האם הפונדקאית עברה לפחות לידה אחת, ולא יותר מ-3 לידות.
  • מצב בריאותי תקין לחלוטין של האם, ולידות בריאות של תינוקות קודמים.
  • מוכנות נפשית – לא נמצאת במהלך משבר אישי כמו גירושין או אובדן אישי, ללא היסטוריה של מחלות נפש או כל מצב דומה.

ישנם קריטריונים נוספים, ואישה שמעוניינת להפוך לאם פונדקאית מסיבה כזו או אחרת צריכה לעמוד בכל הקריטריונים הרלוונטיים בכדי לוודא שהיא אכן יכולה לעבור תהליך זה – ומשום כך ישנם שירותים רלוונטיים שמבצעים את הסינון הרלוונטי ומוודאים שהאם הפונדקאית שנבחרת לתהליך אכן עושה את התהליך בצורה נכונה ואכן עומדת בכל התנאים.

מהם ההיבטים הכלכליים של הבחירה להפוך לאם פונדקאית?

כמובן שאי אפשר להתעלם מאחת הסיבות השכיחות ביותר שבגינן נשים בוחרות להפוך לאימהות פונדקאיות – ההיבט הכלכלי. במדינת ישראל, הליכי פונדקאות יכולים להתבצע בהתנדבות או בשכר, כאשר השכר הזה גם הוא מוסדר בחוק בכדי לוודא שפונדקאות לא תהפוך ל"שוק בשר" מסוג כזה או אחר. בין אם משלמים עבור אם פונדקאית שכר ובין אם לא, בכל מקרה נהוג לכסות את כל עלויות ההיריון עצמן, הטיפולים והבדיקות השונות הנחוצות וכל המשתמע מההיריון מקצה לקצה – אך מעבר לכך, ניתן לסכם מראש בין ההורים הביולוגיים לבין האם הפונדקאית שכר המוסכם על שני הצדדים. השכר הזה יכול להגיע לכל היותר ל-250 אלף ₪, כאשר כ-100 אלף ₪ מתוך הסכום הזה מוקדש להוצאות ההיריון, הלבוש והטיפולים השונים הנחוצים לאם הפונדקאית, ואילו יתר הסכום מוקדש כשכר של ממש למי שבוחרת לעבור את התהליך. כאמור, סכום המקסימום הזה נקבע בכדי למנוע מצבים בהם הפונדקאות תהפוך לתחום כלכלי גרידא.

פונדקאות עושים הכי נכון – דרך משפחת Surrogacy:

  • אנחנו נדע לבחון כל אם פונדקאית שכר ולהבין האם היא מתאימה לתהליך.
  • נלווה הן את האם הפונדקאית והן את ההורים הביולוגיים לאורך כל התהליך.
  • נבטיח ליווי מקצועי מכל בחינה – רפואית, נפשית ואישית – בכדי להבטיח את בריאות האם והתינוק.
  • בסוף התהליך, נעמוד על המעמד החוקי של התינוק, על קיום החוזה בין שני הצדדים וכמובן שגם על שכר הפונדקאית כפי שהוא מועבר מההורים.
דרג את המאמר