הבנייה הירוקה מתאפיינת בבניינים חסכוניים במשאבים ומספקת חיים בריאים יותר עם חומרים ידידותיים גם לדיירים, והיא מתבטאת משינויים בחלקים הקטנים ביותר ועד שינויים גדולים בהתקנת המערכות שנכללות בו.

מה זה בכלל בנייה ירוקה?

בנייה ירוקה היא מושג יחסית רחב שכולל בתוכו מספר טכניקות בנייה ומוצרים מכל מיני סוגים. כאשר מצהירים על בנייה מסוימת שהיא בנייה ירוקה, צריך לבחון היטב עד כמה ירוקה היא באמת ומי בכלל הגדיר אותה כירוקה, כי לפעמים יזמים וקבלנים קוראים לבנייה כך רק כדי להרוויח עוד כמה נקודות כאשר בפועל היא רחוקה מאוד מהסטנדרט המקובל ואף לפי מה שקובעים הנהלים באופן חוקי. ייתכן כי הבנייה נחשבת לירוקה כי מיושמים בה מספר אלמנטים קטנים שיחד יוצרים מכלול בריא יותר אך ייתכן גם כי יש בו אלמנטים מעטים יותר אך בעלי משמעות חשובה במיוחד.

הרעיון עצמו ידידותי לסביבה

תמ"א 38 מיסודה היא תכנית ירוקה לסביבה שכן תמיד עדיף לבנות לגובה ולהוסיף עוד קומות מאשר לבנות על קרקע נוספת. התמ"א למעשה חוסכת במקום ומשאירה הרבה שטחים ירוקים שחשובים במיוחד למדינה, בעיקר בגלל גודלה הקטן של המדינה כאשר 60 אחוזים ממנה הוא מדבר אחד גדול. לא נדרשת השקעה בפיתוח השטח החדש ואין צורך בהתקנת יסודות נוספים ולמעשה כל האלמנטים האלו יוצרים בנייה הרבה יותר ידידותית והרבה פחות מזהמת.

צמצום פליטת הרעלים

לא רק שפרוייקט תמ"א 38 מסייע להפחתת ניצול הקרקעות ובכך שומר על השטחים הפתוחים והחשובים שיש במדינה, הוא מהווה את שיאה של ההתחדשות העירונית ואולי תהליך העיור הכללי שכל העולם חווה במאה האחרונה. ככל שיותר אנשים גרים בעיר כך מצטמצמת פליטת הגזים הרעילים מהמכוניות שנכנסים ויוצאים ממנה וכך למעשה הסביבה מרוויחה כפליים. כמובן שיש עוד השלכות שליליות לעיר אך למעשה אזורים רבים יותר מסביב לעיר נשארים טבעיים ונטולי זיהום.

הזדמנות נהדרת לבנייה ירוקה

הבנייה הירוקה מוכרת לרוב תושבי ישראל ולמעשה אנשים רבים היו שמחים ליישם אותם, ברם, מדובר במערכות יחסית יקרות שלא ניתן ליישם נוכח שיקולי תקציב. תמ"א 38 פותחת פתח הזדמנויות רחב מאוד כך שאותם יזמים יישמו את הבנייה הירוקה תוך כדי ניצול ההטבות הרבות שיש להם הן בבירוקרטיה המועטה והם בהטבות הכלכליות שרשויות המס מתירות להם באופן חוקי. כך למעשה גם הדיירים יכולים להשקיע באופן חד פעמי כדי לבנות ירוק יותר כאשר מבחינתם זה עניין משתלם הרבה יותר עקב התמריץ מהתכנית.

הידע המקצועי כבר אצלכם

כאשר ישנו בניין מסוים שרוצה לעשות את הצעד הירוק ולהפוך להיות ידידותי לסביבה, יש צורך בתכנון רב אפילו לצורך התקנה אחת פשוטה כמו למשל מערכת הסקה שהיא עניין יחסית פשוט. זה דורש התקנת חדר הסקה לכל הבניין ויש צורך לברר מי החברה שתוכל לעשות את זה על הצד הטוב והמשתלם ביותר וכולה. כאשר ניגשים לתהליך של תמ"א 38 כל הנתונים כבר מול עיניכם כי החברה מקצועית בבנייה ומכירה את כל המערכות ובכל מקרה התהליך כולל תכנון מעמיק, לכן הכל פשוט יותר.

זה הזמן לדבר על הנושא

עוד אחד מהקריטריונים שהופכים את התמ"א להזדמנות פז להפוך את הבניין לירוק יותר היא שכל הדיירים דנים בתמ"א בכל מקרה. מעולם לא תוכלו לגבש את כל הדיירים לנושא מסוים כמו בדיונים על תמ"א, כאשר בין השאלות מה לשפץ ואלו תנאים להציב ליזם, אפשר להעלות את הנושא הזה ולגבש החלטה שבמועד אחר סביר להניח שלא הייתם מצליחים לגבש.

5 (100%) 1 [הצבעות]