וו גרירה לרכב
וו גרירה לרכב

לכל סוג של וו גרירה יש יתרונות וחסרונות אחרים. רוב הווים המותקנים ברכבים הם קבועים, אך יש גם אפשרות להתקין וו נשלף. במאמר הבא נתמקד בוו נשלף ונבין כיצד מתקינים אותו בצורה בטיחותית

וו קובע את כושר הגרירה של הרכב ואת האופן בו ניתן להשתמש בו לצורך חיבור לעגלות ומתקנים חיצוניים. ברוב הרכבים מותקנים ווים קבועים, אך יש גם אפשרות להתקין וו נשלף. כושר הגרירה של שני הסוגים זהה ומגבלת הגרירה היא של הרכב. יחד עם זאת, כושר הגרירה של הוו עצמו הוא בדרך כלל גבוה יותר מכושר הגרירה המאושר על ידי יצרן הרכב הרשמי.

וו גרירה לרכב מתי אפשר להתקין?

התקנה של וו גרירה נשלף מותנית באישור של משרד התחבורה והרישוי. הרכבים בהם חובה להתקין וו נשלף הם דגמים עם מספר רישוי שממוקם נמוך, כדי למנוע מצב בו הוו מסתיר את מספר הרישוי באופן קבוע. וו נשלף יכול לסייע לבעלי רכבים כאלה לקבל את הרישוי ולהשתמש בנגרר לצרכים שונים. שנית, חובה להתקין פתרון גרירה נשלף ברכבים בהם תאורת הערפל ממוקמת באמצע הפגוש. כאשר התקנת וו גרירה לרכב קבוע מסתירה את תאורת הערפל, הפתרון הרלוונטי היחיד הוא וו נשלף.

מה היתרונות של כל סוג גרירה?

באופן עקרוני ניתן להצביע על מספר יתרונות משמעותיים של וו גרירה נשלף לעומת פתרון קבוע:

א. אסתטיקה – וו נשלף לא פוגע במראה האסתטי של הרכב. הוא מתאים לרכבים פרטיים ומסחריים, לדגמים משפחתיים ולרכבי שטח וכמובן לכל דגמי הג'יפים המיוצרים על ידי החברות הגדולות. בעזרת הוו ניתן לשמור על מראה נקי של הפגוש האחורי וגם ליהנות מערך מוסף של נוחות ובטיחות.

ב. זווית נטישה – אנשי מקצוע שמכירים היטב את הנסיעה בשטח ממליצים על התקנת וו נשלף בגלל זווית הנטישה. וו רגיל פוגע בזווית הנטישה של הרכב והוא מונע נסיעה בשטח מסולע. לעומת זאת, את הוו הנשלף ניתן להסיר לפני יציאה לשטח.

ג. העמסת ציוד – וו נשלף לא מפריע לרגליים כשרוצים להעמיס ציוד. זהו יתרון משמעותי של הפתרון הנשלף לעומת הפתרון הקבוע, וזה גם מה שהופך אותו למתקן המועדף על בעלי משפחות עם ילדים. בעזרת הוו הנשלף ניתן לנצל עד תום את החלק האחורי של הרכב ואת תא המטען. הוו מקל על העמסת ציוד והוא אטרקטיבי עבור נהגים שיוצאים לטיולים עם הילדים.

איך בוחרים וו גרירה לרכב?

היתרונות לעיל הם רק חלק ממערכת השיקולים שאליה צריכים להתייחס כאשר בוחרים פתרון גרירה. קודם כל, חשוב להכיר גם את החסרונות של וו גרירה נשלף ורק לאחר מכן לקבל החלטה. החיסרון הבולט הוא מחיר גבוה בעשרות אחוזים מוו קבוע והעובדה שאסור לנוע איתו כאשר הוא לא בשימוש. המשמעות היא שבעלי וו נשלף צריכים להסיר ולפרק אותו לעיתים קרובות, לעומת מי שיש לו וו קבוע. הוו הנשלף גם עלול להיגנב ועלות התפוח עצמו לא פחות גבוהה מעלות הוו. בנוסף, וו נשלף דורש תחזוקה ומנגנון השליפה שלו מחייב גירוז וניקיון.

התקנה בטיחותית של וו גרירה לרכב

כל וו מותקן על ידי אנשי מקצוע ברישוי משרד התחבורה ותוך שמירה על כללי הבטיחות. הנהג צריך לקבל הדרכה מסודרת על חיבור ופירוק של הוו, לבדוק האם הוא מתאים להנחיות היצרן ולגרור רק במשקלים מותרים. התקנה בטיחותית גם תמנע בלאי ושחיקה והיא תגן על התפוח. את ההתקנה מבצעים במוסך מורשה ובעל המלצות מלקוחות קודמים ומרוצים.