בתי דפוס קיימים כבר למן המאה ה 15, מאז פיתח גוטנברג את מכבש הדפוס הראשון. מאז עברו על ענף הדפוס שינויים ומהפכות גדולות, אבל בסופו של יום נשאר הדפוס כפי שהיה: לא משנה איך מדפיסים, העיקר שהדברים מודפסים וניתנים לקריאה ולצפייה. בתי דפוס הם מקומות שבהם ניתן להדפיס לכל מטרה וצורך החל מספרים, ברושורים, חוברות, עטיפות שונות, אריזות, מעטפות, פנקסים שונים, יומנים, מארזים, מוצרי פרסום שונים וכיוצא באלה.

המהפכה הדיגיטאלית לא פסחה על ענף זה, וכיום כדי לנהל בית דפוס מודרני המסוגל לספק את שירותי הדפוס הנדרשים, יש להצטייד בכל הציוד המודרני והמשוכלל העובד בסנכרון מלא עם המחשב והאינטרנט. מקומות אלה אינם עוד בתי מלאכה מלוכלכים מצבע וחומרי דפוס שונים, אלא נראים יותר כמו בתי מרקחת מסודרים ומצוחצחים. על מנת לשמור על רמת שירות ברמה הגבוהה ביותר, יש להיות עם יד על הדופק בכל הנוגע לחידושים בענף זה.

הציוד החדיש בעולם הדפוס

על מנת לעמוד בדרישות של הלקוחות כיום, יש להצטייד בציוד ומיכשור משוכלל שיכול לעמוד בכל משימה שהיא בתחום זה. הציוד המודרני והחדיש ביותר כולל בין היתר:

  • מכונות עם שלוש או ארבע צבעים להדפסת איכות
  • קדם דפוס משוכלל מסוג CTP
  • מדפסות דיגיטאליות מסוג אינדיגו 7000, HP ומכונות WEB דיגיטאליות וכדומה

כיום רוב ההדפסות בעולם נעשות באופן דיגיטאלי וממוחשב, ואין עוד צורך בעימוד או בכל צורה אחרת של עבודה ידנית.

המהפכה הדיגיטלית בדפוס

מסוף העשור הקודם מורגש שינוי במגמה, וניתן להבחין במעבר משמעותי מדפוס אופסט לדיגיטלי. שיעור הצמיחה של הדפוס הדיגיטלי הוא גבוה בהרבה מהגידול בנפח העבודה הכללי בתחום זה. הערכות מצביעות על גידול בהיקף העבודות הדיגיטלי ממאה מיליארד דולר לשנה בשנת 2009, ל 124 מיליארד דולר בשנת 2014.

את השינוי ניתן לראות גם בתערוכות המקצועיות הגדולות של התחום, והגידול בשטחים המציגים ציוד ומיכשור דיגיטלי מדבר בעד עצמו. מדובר על גידול של 80% לעומת תערוכות בעשור הקודם.

כאשר בוחנים את הפוטנציאל הדיגיטלי מבינים את האפשרויות העומדות בפני יכולות ההדפסה המודרניות, וקצב הפיתוחים והשקות המוצרים השונים לתחום זה מתרבים בכל שנה עוד ועוד. הדפסות לפי דרישה,POD , הפכו למאד מקובלות כיום, וקפיצת המדרגה שנעשתה בשנים האחרונות בטכנולוגיה של התחום הדיגיטלי מאפשרת איכויות שלא הכרנו קודם במגוון רחב של מוצרים לשימוש בחללים פנימיים וחיצוניים. גם נפח ההדפסה הגבוה שהדפוס הדיגיטלי מציג, מאפשר לספק זמני תגובה מהירים מאד, גם כאשר מדובר בפרוייקטים מורכבים עם משתנים רבים.

גם אם אנו לא יודעים בבירור כיצד תשפיע המהפכה הדיגיטלית על תחום זה בעתיד, אין ספק כי העולם כבר בדרך דיגיטליזציה מלאה, ונשאר רק לחכות ולהמתין לאן יובילו הפיתוחים העתידיים, וכיצד אלה ישפיעו בכל הקשור בתחום מרתק זה.

דרג את המאמר