טיפים לרכישת צמיגים לרכב

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn

צמיגים הם היחידים שמחברים את הרכב לכביש וקובעים את האחיזה והבטיחות בנסיעה. אבל כיצד בוחרים אותם בצורה נכונה ואיך מבדילים בין הסוגים, הדגמים והיצרנים? הנה כמה טיפים שכדאי להכיר

בחירה נכונה של צמיגים לרכב יכולה לשפר את הבטיחות ואת חווית הנסיעה. בגלל שהצמיגים הם היחידים שמחברים את הרכב לכביש, יש משמעות גדולה לשאלה עד כמה הם מתאימים לדגם ומה רמת האיכות שלהם. מצד שני, קיימים המון סוגים שונים של צמיגים ולא כל הנהגים יודעים איך להבדיל ביניהם ובין היצרנים.

גודל, התאמה למשקל והתאמה למהירות

למזלם של הנהגים, הפרטים על הצמיגים שמתאימים לרכב מופיעים בספר הרכב או ברישיון – גודל, התאמה למשקל הרכב והתאמה למהירות המרבית. מבחינה טכנית, גודל הצמיג למשל מופיע כסדרה של שלושה מספרים וביניהם אות וזה אמור לתת את האינדיקציה הראשונה להתאמה שלו עבור הרכב.

לאחר מכן, בודקים את המספר והאות כדי לוודא התאמה של הצמיג למשקל המכונית ולמהירות המרבית שאליה היא מסוגלת להגיע. עם זאת, יש לציין שבשלב הזה רוב האנשים מעדיפים להגיע למוסך או לפנצ'ריה ולהתייעץ עם אנשי מקצוע.

מה אפשר לבדוק לבד?

לצד הפרמטרים האובייקטיביים שמגובים בספר הרכב וברישיון ויכולים להעיד על הצמיג המתאים, יש כמה דברים שכדאי לבדוק לבד. הנה הנושאים העיקריים בהקשר הזה:

תקן הצמיג

צמיג טוב צריך לעמוד בתקן אירופאי. בעזרת התקן ניתן למשל לדעת מה דירוג האחיזה של הצמיג על כביש רטוב, מה דירוג היעילות שלו מבחינת החיסכון בדלק ומה דירוג הרעש . בכל מקרה, הדירוגים מופיעים על תוויות שמודבקות על הצמיג וקל להיעזר בהם גם בלי רקע טכני ספציפי.

התאמה לסוג הרכב

בעלי רכבי פנאי צריכים לבחור צמיגים אחרים מאשר בעלי רכבי שטח. יתרה על כך, יש רכבים שממלאים גם פונקציה של פנאי וגם פונקציה של שטח ולכן עבורם צריך לבחור צמיגים דו-שימושיים. בהקשר הזה, מה שעושים זה לבדוק האם הצמיג מתאים לרכב עוד לפני שבודקים כמה הוא עולה.

שנת הייצור

ככל שהצמיג חדש יותר, כך עולה הסיכוי לעבור את מבחן הרישוי השנתי ללא בעיות מיוחדות. את שנת הייצור ואפילו את חודש הייצור ניתן לדעת באמצעות 4 ספרות שמוטבעות על הצמיג עצמו, כאשר השתיים הימניות מייצגות את השנה והשתיים השמאליות את השבוע.

מותג ויצרן

פערי המחירים בין יצרנים ומותגי צמיגים לרכב עלולים להגיע לעשרות אחוזים. מצד שני, לא תמיד הצמיג הכי יקר בחנות הוא גם הכי טוב או זה שהכי מתאים לרכב. לכן, הפתרון הוא לבחון כל מקרה לגופו ולהתייעץ עם אנשי מקצוע.

לסיכום, בדיקה של תקן הצמיג והתאמה לסוג הרכב והפרטים שמופיעים ברישיון אמור להקל על בחירת אחד המרכיבים החשובים ביותר בנסיעה בטוחה וחסכונית.

מודעות: