אחד המתחמים אשר זקוק לפתרון אחסון איכותי ומתקדם, הוא הארכיון. קיימים כיום ארכיונים מסוגים שונים, אשר משמשים לאחסון של פריטים שונים. ככלל, ניתן לאפיין את הארכיון בתור מתחם אשר שומרים בו מסמכים רבים לאורך זמן. לרוב, הוצאת הפריטים מהארכיון היא נדירה יחסית, והמטרה העיקרית שלו היא לשמש כפתרון אחסון לדורות הבאים, בכדי שפריטים שאמנם אינם בשימוש – לא ילכו לאיבוד, מחמת חשיבות כזו או אחרת. כמובן שגם ספריות שונות מנהלות ארכיונים, וכך גם מקומות עבודה ותיקים.

עם זאת, חשוב לזכור שכדי שהארכיון יהיה יעיל, יש לאחסן בו את הפריטים בצורה חכמה. אז איך בוחרים את פתרונות האחסון לארכיון? אילו מדפים יכולים להתאים באופן ספציפי לארכיון? בואו נצלול לעומק, ונראה אילו מדפים כדאי לבחור:

התאמה מיוחדת לארכיונים

  • מדפי קומפקטוס – השיטה הפופולרית ביותר לניהול מדפי ארכיון, היא שיטת קומפקטוס. בשיטה זו, מתקינים את מכלול המדפים על מסילה מיוחדת. כאשר הארכיון לא בשימוש, כל המדפים צמודים אחד לשני, כך שהם חוסכים במקום. ברגע שרוצים לשלוף פריט מהארכיון, ניגשים למדף המתאים, מסובבים את הידית שמפעילה מנגנון מכני, וכעת נפתחים שני מדפים ונוצר ביניהם שביל, שמאפשר גישה למדפים השונים. כמובן שכדי לנהל מערכת קומפקטוס באופן יעיל, יש ליצור מפתח מתאים לחומר הארכיוני במדפים – לפי הא"ב, לפי שיטת דיואי, וכיו"ב. הדבר מאפשר חיסכון ניכר במקום בתוך הארכיון, ובמקביל שמירת כל החומר במתחם אחד.
  • צורת האחסון – בבואכם לבחור מדפים עבור הארכיון, עליכם לשאול את עצמכם איך אתם שומרים את המסמכים השונים. האם הם נשמרים בתוך תיקיות? האם הם נשמרים בתוך ארגזי קרטון? כך או כך, חשוב מאד לבחור מדפים, אשר יתאימו בגודל ובצורתם לאחסון יעיל ככל האפשר של החומרים הארכיוניים. מומלץ להתקין את המדפים כך, שהם יהיו אידאליים מבחינת האורך, הרוחב והגובה שלהם. כדאי לנצל את הגובה של המדפים עד לרמת המילימטר, כדי שתוכלו להתקין כמה שיותר מדפים לגובה, וכך לתייק כמה שיותר חומר ארכיוני במתחם אחד.
  • שילוב בין כמה פתרונות אחסון – ניתן לבחור כיום מדפי אחסון איכותיים, שנקראים מדפי ויריץ. מדפים אלו כוללים בתוכם כמה סוגי אחסון שונים – גם מדפים, גם מגירות, גם קורות, ועוד כמה שיטות אחסון שונות. במידה ויש לכם ארכיון גדול, המורכב מפריטים שונים, אפשר לעשות שימוש במדפי ויריץ. כך אפשר למשל לאחסן במגירות פריטים ארכיוניים כמו תמונות או סרטים, כאשר במדפים יהיה חומר כתוב או מודפס.

לפנות לגורם מקצועי

ריכזנו עבורכם כמה פתרונות אחסון אפשריים, לבחירת מדפים עבור הארכיון שלכם. חשוב מאד לזכור, כי אחסון בארכיון צריך להתבצע תוך כדי מחשבה לא רק על השנה הבאה – אלא גם לעשור הקרוב, כדי שלא תצטרכו לבחור בכל פעם פתרון אחר. הדבר יאפשר לכם להתנהל בצורה נכונה ונבונה, ולשמור על מסגרת תקציבית. לכן, מומלץ לפנות לגורם מקצועי שלא רק ימכור את המדפים – אלא גם ייעץ לכם בנוגע לבחירת הפתרון המתאים.