למה חשוב להיוועץ עם עורך דין לפני חקירה?

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn

הטלפון מצלצל, אתם עונים ומהעבר השני השוטר מבקש מכם ברשמיות וללא כל הכנה מוקדמת לסור אל תחנת המשטרה הקרובה לצורך חקירה. ישנן שתי תגובות עיקריות שיאפיינו אדם באותו מצב: האחד יתייחס לאירוע כאל מאורע חסר תקדים בו כל עולמו חרב עליו, מנגד השני יתייחס אל המאורע באדישות מוחלטת ויגיע אל תחנת המשטרה ללא מחשבה מקדימה.

ב-2 התרחישים ישנו דבר אחד חשוב שאסור בתכלית האיסור לבצעו: אין לגשת לחקירה במשטרה טרם קבלת הדרכה מסודרת ומקיפה מטעם עורך דין פלילי. גם אם אינכם יודעים את מהות החקירה ומטרתה, הרי שהכנה מוקדמת על-ידי עורך דין יכולה לסייע רבות בהתנהלות החקירה.

מה המשמעות של חקירה במשטרה?

אין לפקפק במהותה של החקירה. אתם לא רק עונים על שאלות שלאחר מכן ישכחו לעד – אתם למעשה מגבשים יחד עם החוקרים את ההחלטה אם להגשים כנגדכם כתב אישום בחשד לביצוע דבר עבירה או לא. חקירה במשטרה היא הליך שבו המשטרה אוספת ראיות. כל תשובה שלכם על שאלות החוקרים, משמעותה חומר בעל ערך ראייתי שיכול לשמש את בית המשפט.

בזימונכם לחקירה במשטרה, עשו מה שניתן כדי לעכב את הגעתכם והתקשרו באופן מידי לעורך דין פלילי מומחה שילווה אתכם בתהליך. עורך הדין יסביר לכם על מהותה של החקירה, טכניקות החקירה הנהוגות ומהי משמעותה של זכות השתיקה. האם כדאי לנצל את הזכות הקבועה בחוק למניעת הפללה עצמית? או שמא מדובר בגול עצמי שרק יחזק את טענות החוקרים ויוביל לתרעומת מצד בית המשפט?

כיצד ניתן לקנות זמן?

למען האמת? לפעמים פשוט אי אפשר. במקרה הזה, מומלץ להגיע לתחנת המשטרה ולבקש להזמין עורך דין שילווה את החקירה. ייתכן מאוד שייאמרו לכם משפטים דוגמת "חבל, זה תהליך קצר וסיימנו", אך זהו נטו האינטרס של החוקרים ולא שלכם. עמדו על זכותכם לקבל ייעוץ מטעם עורך דין והמתינו כמה שצריך.

במהלך השיחה הטלפונית הראשונית, נסו לבדוק אם ניתן לדחות את ההגעה לתחנת המשטרה. הסבירו שאינכם יכולים להגיע בזה הרגע, ושתגיעו בעוד כשעתיים או שלוש שעות. לעתים החקירה גם תדחה ליום אחר. זוהי דרך מעולה לקנות קצת זמן כדי לערוך התייעצות בזק עם עורך דין.

מודעות: