איך שלא נביט על כך, כאשר אנחנו מתייחסים לנושא הדפוס ולחידושים הצפויים בשנים הקרובות בתחום זה נראה כי ללא כחל עוררין מדפסות תלת מימד הם העתיד שלנו לכל הדעות. מדפסות תלת מימד הם למעשה מכשירים שמסוגלים להדפיס כל דבר בשלושה מימדים ולמעשה להוות תחליף לייצור מוצרים מסוגים שונים בעתיד לבוא. האמת היא כי העתיד כבר כאן במקרה הזה, כי כיום נעשה שימוש במדפסת תלת מימד לצרכים תעשייתיים בעיקר, ולצרכי תכנון מוצרים. האנשים אשר עושים שימוש במדפסות לתלת מימד כיום הם:

  • מהנדסי בניין וארכיטקטים
  • מעצבי מוצר מכל הסוגים
  • מעצבים תעשייתיים
  • מפתחי מוצרים וממציאים

מדפסות תלת מימד מאפשרות לאנשי מקצוע אלה בעצם להדפיס אבי טיפוס של המוצרים אותם הם מעצבים או מתכננים, הם מאפשרים לאדריכל לראות את הבניין שלו לפרטי פרטים עוד לפני שמתחילים בבנייה וכדומה. מדפסות תלת מימד מאפשרות לכל אנשי המקצוע הללו לחסוך כסף רב בבניית אב טיפוס בצורה ידנית, ורוב המדפסות הללו כיום מדפיסות מחומרים פלסטיים, אבל לא רק מהם.

מדפסות תלת מימד – פיתוח מואץ של המצאה גאונית

מדפסות תלת מימד מקבלות בימים אלה פיתוח מואץ והכוונה היא להדפיס הכל. כלומר, לבנות מדפסת שמצד אחד מכניסים לה חומר גלם על פי תוכנית ההדפסה ומן הצד השני להדפיס את המוצר. למשל: בסין קיימת מדפסת ענק המדפיסה בתים שלמים – עשרה ביום (!). הדפסה זו כוללת את כל האלמנטים הבסיסיים של הבית כאשר מצד אחד מכניסים למדפסת פסולת בניין ומן הצד השני מקבלים בית למגורים. נשמע דמיוני? לא ממש. מדפסות תלת מימד כבר משמשות בתעשייה המתכות,ה עץ, הפלסטיק, הבד וכל חומר אחר. כיום יש גם מדפסות מזון שמסוגלות להכין כל תבשיל בתנאי שמכניסים למדפסת את המרכיבים הנחוצים לשם כך.

כפי שניתן להבין העתיד כבר כאן, ובעוד כמה שנים יהפכו מדפסות תלת מימד לנחלת האדם הפרטי שיוכל להדפיס בבית הכל. כלומר, לא נצטרף עוד מפעלי ייצור גדולים בעולם וכל אחד יוכל להוריד לעצמו את תכנון המוצר שיחפץ בו מהאינטרנט ולהדפיסו.