מקרים נפוצים בהם נעזרים בבדיקת פוליגרף

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn

מהי בדיקת פוליגרף?

פוליגרף הוא מכשיר שמתעד את הסימנים של הגוף כמו דופק, לחץ דם ועוד. שמו של הפוליגרף נלקח מיוונית ואומר "רושם הרבה", זה בעצם מה שהמכונה הזו שנקראת גם בפי רבים "מכונת אמת" מבצעת. השינויים שיש בגוף בזמן שאילת שאלות יכולים להעיד על אמינותו של האדם בתשובותיו והפוליגרף זה מכבר הפך לכלי עזר במקרים רבים להוצאת האמת, אם כי עדיין אינו מתקבל בבית משפט כראיה מוכחת וחד משמעית. עם זאת, לפוליגרף עדיין יש שימושים רבים שאולי לא יהיו קבילים בבית משפט אך יוכלו להאיר את עיניו של אדם מסוים, למשל מעסיק בחברה מסוימת, על כדאיות בדיקת מקרה מסוים בהקשר של גניבה או הפרת אמונים.

מקרים נפוצים בהם נעזרים של בדיקת פוליגרף

  • בחברות רבות בישראל, בעיקר חברות ביטחוניות, יש שימוש שוטף בפוליגרף. השימוש בפוליגרף מתבצע בדרך כלל באמצעות חברה חיצונית או בדיקה משרדית עם ידע בשימוש בפוליגרף עצמו מטעם אחד העובדים, או בחסות גורם חיצוני אחר. רוב החברות שמשתמשות בפוליגרף הן חברות שעוסקות בביטחון כמו רפא"ל או אלביט, בהם יש בדיקת אמינות שגרתית או פתאומית לעובדים, לגבי החומר מהעבודה שהם מעבירים הביתה, מה הם מספרים ומה לא, וגם שימוש בסמים מסוימים שאסורים בחתימה של העובד ופוליגרף כושל יכול להוביל לפיטוריו בהקשר זה.
  • במקרים רבים בהם מופרת האמינות בין עובד למעביד בכל מה שנוגע לסחורה ולגניבה, המעסיק רשאי להשתמש בפוליגרף כדי לנתח לעומק את העניין. עם זאת, חשוב לזכור שהגישה בה פונים אל עובד זה לא פחות חשובה מהבדיקה עצמה שכן החשד יכול לעשות נזק רב לאמינות ביניהם גם בהימצא שהעובד חף מפשע. בדיקה כזו משדרת מעט חוסר אמינות בין הצדדים אך בגישה נכונה ובהידברות מתאימה היא יכולה לעבור בהבנה מצד העובד.

שימוש במשטרה בין בני זוג או עבירות פליליות

לפוליגרף יש שימושים נוספים ביחסים בין בני זוג בכל מה שקשור לבגידות. כאשר אין אמת אחת וכל צד מציג את העמדה שלו, פוליגרף אמנם לא יכריע בבית משפט מי יזכה אך יכול להצטרף לטיעונים נוספים ולהצטרף לתמונה הכוללת שתסביר יותר טוב את המצב. גם בעבירות פליליות, גניבות ופגיעה גופנית, יש שימוש מצד חוקרים בפוליגרף.

מודעות
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});