הערכה גריאטרית הנה כלי המשמש בני משפחה וקשישים לשם שיפור מצבם

הערכה גריאטרית הנו השם הניתן לסדרת פעולות אשר נועדה לבחון את חייו ואיכות חייו של הקשיש. ההערכה מתמקדת במגוון רחב של תחומי חיים כגון מצבו הבריאותי של הקשיש, מצבו הנפשי, מידת העצמאות שלו ועוד. מטרת ההערכה הנה לחשוף נקודות תורפה בדרך הטיפול בקשיש או סגנון החיים שלו, בכדי שניתן יהיה לבצע התאמות לאחר מכן לשם שיפור איכות חייו. הערכות מסוג זה הפכו לנפוצות יותר בשנים האחרונות, אולם עדיין אנשים רבים אינם מודעים ליתרונותיהן וכן הן אינן מוצעות על ידי מוסדות רפואיים או סוציאליים בתור הליך שבשגרה, ולכן חשוב לדעת מתי לדרוש הערכה.

תוצאות הערכה גריאטרית משמשות אותנו לשם קבלת החלטות על המשך טיפול

היתרון המשמעותי של הערכות מסוג זה הנו שהן מאפשרות לנו לבחון את חייו של הקשיש בצורה רחבה ביותר, להבין כיצד גורמים מסוימים משפיעים על איכות חייו, ולקבל לאחר מכן החלטות בנוגע להמשך הדרך בכדי לשפר את מצבו. בסיום ביצוע כלל פעולות ההערכה, מזמין השירות (בין אם הוא הקשיש ובין אם בן משפחה) מקבל את תוצאותיה בצירוף המלצות. ההמלצות אינן מחייבות כל גורם מסוים לפעול על פיהן, וזוהי אחריותו של הקשיש או של משפחתו לוודא שינויים בהתאם להמלצות ההערכה, ולבחור על פי אילו המלצות הם יפעלו ואילו המלצות אינן רלוונטיות מבחינתם.

לא תמיד פשוט לזהות מצבים בהם הערכה שכזאת נדרשת ויכולה לסייע לקשיש

בכדי ליהנות מיתרונותיה של פעולה זו, צריך לדעת מתי היא רלוונטית. לא כל קשיש יכול להרוויח מבדיקת הערכה גריאטרית מקצועית, גם אם מצבו אינו אופטימלי, היות וישנם מצבים אשר אנו פשוט לא יכולים לשנות. למרות האמור, לא מספיק קשישים עוברים הערכה כראוי, וזאת בשל חוסר מודעות לבעיה וחוסר יכולת לזהות סימנים לכשלים. כאשר אנו רואים קשיש בעל אשפוזים חוזרים וממושכים, ירידה חדה במשקל, ירידה בשמיעה או בתפקוד עצמאי, מיעוט בדיבור ותקשורת עם בני משפחה- אלו הם כולם סימנים לכך שנדרשת הערכה, וכי יכולה להיות בעיה עמוקה יותר אשר מקשה על הקשיש בניהול חייו, ואשר ניתנת לפתרון.

במידה ואינכם בטוחים בנוגע לצורך בהערכה, מומלץ להתייעץ עם בעל מקצוע

כיום ישנם גורמים מקצועיים רבים אשר מסייעים בתהליך ההערכה, בהפניה אליה וכמובן בכתיבת ההמלצות. גורמים כגון רופאת המשפחה והעובדת הסוציאלית יכולים לסייע לכם במקרים בהם אינכם בטוחים האם הערכה נדרשת, וכן יוכלו בהמשך להפנות אתכם לבעלי המקצוע הרלוונטיים לביצוע ההערכה. חשוב לציין כי אין כל בעיה עם ביצוע הערכה מיותרת, אולם כמובן שנעדיף לבצעה במקרים בהם היא באמת נדרשת. כמו כן, גורמים רפואיים וסוציאליים נפגשים עם הקשיש לעתים קרובות יחסית, ורואים צד בו שלא תמיד חשוף בפני בני המשפחה, ולכן התייעצות אתם יכולה להיות משמעותית לשם קבלת החלטה בנושא.

בסופו של דבר, עדיף לבצע הערכה מיותרת מאשר לפספס מצבים בעייתיים

תהליך ההערכה הנו תהליך פשוט למדי מבחינת הקשיש- הוא כולל סדרה של בדיקות, רובן המוחלט אינו פולשניות, שיחה עם הקשיש ובני משפחתו ובחינה של סביבת החיים בה הוא חי. ניתן לראות כי מדובר בתהליך שאינו מעיק על הקשיש ולכן אינו מהווה בעיה לכשעצמו במידה ומתבצע. לאור האמור, לא נגרם כל נזק מביצוע הערכה מיותרת, בעוד שבמידה והערכה נדרשת ניתן להרוויח ממנה רבות. מסיבה זו חשוב לבחון כל מצב בעין מחמירה, כאשר תמיד נעדיף לבצע הערכה שלא תניב תוצאות מאשר לפספס הערכה אשר יכלה לשפר בצורה משמעותית את איכות חייו של הקשיש.

דרג את המאמר