פרקט המיוצר בצורה תעשייתית משמש לריצוף חללי פנים בבתים פרטיים, עסקים, חנויות ומשרדים. היתרונות שלו הם מחיר זול ועמידות גבוהה ומומלץ להתקין אותו כאשר מחפשים פתרון ריצוף דקורטיבי לטווח קצר

השימוש בפרקט כפתרון ריצוף מקובל על מעצבי פנים ובעלי דירות בכל רחבי הארץ. פרקט מורכב בקלות ובמהירות, הוא זול יותר מבחינת עלות התקנה וחומרים בהשוואה לפתרונות ריצוף אחרים והוא גם חסכוני במים ובהוצאות תחזוקה. הפרקט שומר על מגע נעים עם הרצפה גם בחורף וניתן להסיר אותו בקלות אם מחפשים שינוי. יחד עם זאת, לא כולם מכירים את ההבדלים בין סוגי פרקטים ובעיקר את המאפיינים השונים של פרקט עץ טבעי מול למינציה.

פרקט למינציה הוא משטח ריצוף המיוצר מחומרים תעשייתיים בלבד ולא מעץ אמיתי. הפרקט יכול להתאים לתקציב מוגבל והוא מותקן על ידי אנשי מקצוע. המרכיב המרכזי בפרקט מן הסוג הזה הוא לוח HDF עשוי סיבי עץ דחוסים. סיבי העץ הופכים את משטח הפרקט לעמיד ויציב. מעל ללוח הדחוס יש הדפסים שמחקים את הטקסטורה של העץ וציפוי ניילון המעניק לפרקט הגנה מפני שחיקה, בלאי ולכלוך.

היתרונות של פרקט למינציה

אלו היתרונות שאותם ניתן להשיג באמצעות התקנת חיפוי פרקט המיוצר מחומרים תעשייתיים ולא מעץ טבעי:

א. מחיר – העלות של פרקט למינציה זולה בעשרות אחוזים בהשוואה לפרקט עץ רגיל. המחיר הנמוך הופך את הפרקט לפתרון חיפוי פופולארי בקרב בעלי בתים, שוכרי דירות וגם בעלי חנויות, משרדים ומפעלים. החיסרון היחיד הוא עמידות מוגבלת לטווח רחוק.

ב. מראה – אפשר להשיג את הפרקט במגוון רחב של סגנונות עיצוב. בניגוד לפרקט עץ שמוגבל לאופי של העץ המקורי, בפרקט תעשייתי ניתן לייצר את המשטח העליון לפי צרכי הלקוח וסדר העדיפויות שהוא קובע מראש. המראה של פרקט איכותי מחומרים סינתטיים לא נופל ממראה העץ הטבעי.

ג. אקולוגיה וסביבה – רבים בוחרים לרצף את הבית עם משטחי עץ סינתטיים בשל שיקולים אקולוגיים ושמירה על איכות הסביבה. בעוד עץ טבעי מחייב מטבע הדברים כריתת יערות, פרקט למינציה מיוצר במפעלים תוך שימוש בחומרים סינתטיים בלבד. השמירה על האקולוגיה והסביבה היא ערך עליון עבור לקוחות בארץ ובעולם ולכן פתרונות תעשייתיים מקבלים עדיפות.

המלצות על התקנת פרקטים

מומלץ להתקין פרקט למינציה אם מחפשים אחר פתרון ריצוף לטווח זמן של עד 10 שנים. בתקופה ארוכה יותר עלול הפרקט לאבד את הברק שלו, לסבול מפגיעות מכאניות וגם לצבור לכלוך ושחיקה. הפרקט המיוצר מחומרים סינתטיים מתאים למי שרוצה לשפץ דירה שכורה, אך לא מעוניין להשקיע עשרות אלפי שקלים בעץ טבעי. מומלץ גם להתאים את אופי הריצוף לכמות הדיירים בבית ולבדוק האם הפרקט עמיד בפני שריטות של כלבים, חתולים ובעלי חיים.

בבחירה בין סוגי פרקטים כדאי להפעיל את מבחן הזמן, מבחן העמידות ומבחן המגע. מבחן הזמן בודק מתי צריך להחליף את הפרקט ומה עלויות התחזוקה המצטברות לאורך שנים. מבחן העמידות יכול לספק אינדיקציה מצוינת לחוזק של הפרקט וליכולת שלו לספוג כתמים. לעומת זאת, מבחן המגע הוא סובייקטיבי. יש פרקטים המיוצרים מחומרים סינתטיים שהם לא פחות איכותיים ונעימים מפרקטים המיוצרים מעץ טבעי. כאן כדאי להיכנס לעובי הקורה ולהשוות בין פרקטים לפי מפרט טכני ולאחר התייעצות עם אנשי מקצוע.

לסיכום, פרקט המיוצר מחומרים סינתטיים ומוגן בעזרת שכבת למינציה בהחלט מעמידה אלטרנטיבה ראויה לפרקט עץ טבעי. היתרונות שלו הם מחיר זול, מראה מרשים ושמירה על איכות הסביבה.

דרג את המאמר