פרקט גושני מורכב מקורות של עץ אמיתי. עלותו גבוהה בהשוואה לפתרונות ריצוף אחרים, אך הוא עמיד לאורך שנים וכדאי להשתמש בו אם מעוניינים להשיג מראה מרשים, דקורטיבי ומחמיא

פרקט מעץ מלא נקרא גם פרקט גושני. הוא מורכב מקורות של עץ אמיתי וכל פלטה בתוכו עשויה עץ לא מעובד. העצים המשמשים לבניית הפרקט מגיעים בגוש אחד ובדיוק כפי שהם גדלים ביער. העצים הפופולאריים לבניית פרקטים מן הסוג הזה הם אלון, דובדבן, בוק וונבה. טווח המחירים עבור פרקט גושני נע סביב 250-500 ש"ח למ"ר. על אף המחיר הגבוה, יש כמה סיבות שמוכיחות מדוע כדאי להשתמש בו ולא בסוגי הפרקט האחרים:

א. מגע – אין תחליף למגע הטבעי של פרקט עץ מלא. במבחן המגע זוכה הפרקט לעדיפות על פני כל סוג אחר של ריצוף וחיפוי. אפשר לחוש במגע הטבעי של העץ בחורף ובקיץ, להבטיח נוחות מלאה ולהתאים את הריצוף לתנאים בחדרי השינה או בסלון.

ב. אסתטיקה – אפשר לצבוע בצורה מיוחדת פרקט גושני ולהעניק לו גוונים אחרים מהמקור. לחילופין, ניתן להמתין עד לשינוי טבעי של מראה העץ. פרקט עץ עובר תהליך של חימצון בעקבות החשיפה לשמש. הוא משתנה יחד עם הבית והופך במהירות לחלק בלתי נפרד מהחלל. זו סיבה מספיק טובה כדי להשקיע בו את העלות הנוספת.

ג. חידוש – אחד היתרונות הגדולים של פרקט עץ מלא הוא שניתן לחדש וללטש אותו. החידוש מומלץ אחת לכמה שנים והוא כולל הסרה של השכבה העליונה. לאחר הליטוש אפשר גם להוסיף מחדש את גימור הלכה או השמן, במטרה להשיב לפרקט את המראה הזוהר והמקורי. חידוש וליטוש לא אפשריים בפרקט למינציה והם מוכיחים את היתרונות של הפתרון הטבעי.

ד. הטווח הרחוק – החלפה של הריצוף בבית, במשרד או בעסק מתבצעת רק אחת להרבה שנים. בניגוד לרהיטים שאותם ניתן לרכוש כדי לרענן את מראה החלל, הריצוף צפוי ללוות אותנו לאורך זמן ולטווח הארוך. מהבחינה הזו אין תחליף לעץ גושני עמיד וחזק. מי שרוצה לרצף את הבית ולישון בשקט למשך 15-20 שנה חייב לבחור פרקט מעץ מלא. זהו הפרקט היחיד שיכול לשמור על עמידות גם בטווח הרחוק. רכישת הפרקט היא למעשה השקעה, שמעלה את ערך הנכס וכאמור גם משפרת את איכות החיים.

איך שומרים על פרקט עץ מלא?

כדי לשמור על פרקט גושני יש למנוע מגע שלו עם מים. חשוב לעקוב גם אחרי השפעת האקלים, להרחיק חפצים קהים שעלולים לשרוט אותו ולספוג במהירות כתמי מזון או נוזלים. תחזוקה של הפרקט מחייבת שימוש בחומרי ניקיון ספציפיים ובמטליות לחות. בנוסף, אפשר לברר על פרקט עמיד למים ולהתקין אותו בחדרים בהם יש נטייה גבוהה לרטיבות.

החדרים המומלצים עבור פרקט עץ מלא הם הסלון, חדרי השינה ומבואת הכניסה. במשרדים וחנויות אפשר לשלב בין פרקט למינציה ופרקט טבעי ולהשתמש גם בשטיחונים. חשוב לברר על דרכים שונות עבור התקנת פרקט ולקבל המלצות על חברות העוסקות בתחום. הצעת מחיר על התקנת פרקטים יכולה לעזור לסנן בין אנשי מקצוע, לחסוך בהוצאות ולחזור במהירות לשגרה ומיד אחרי העבודה.

לסיכום, המראה הדקורטיבי הוא רק יתרון אחד ברשימה ארוכה של מאפייני פרקט עץ מלא. הפרקט מוכיח את יעילותו בחללי פנים שונים והוא מותקן על ידי אנשי מקצוע על מנת להשיג עמידות גבוהה. הפרקט מתאים למי שמחפש פתרון ריצוף לטווח ארוך וניתן לחדש אותו בעזרת ליטוש והחלפת גימור לכה ושמן.

דרג את המאמר