כאשר מתחילים לעבוד בכל מקום עבודה שהוא, יש לא מעט דברים חשובים שאנשים לוקחים בחשבון כשהם מסכימים להיות חלק מהמקום – תנאי העסקה, שכר, הסביבה האנושית, תוכן העבודה, המרחק מהבית, הקידום בחיים ועוד. עם זאת, צריך לחשוב על דברים נוספים שאינם בהכרח חלק משגרת היום יום אבל עלולים להתרחש. לצערנו, יש לא מעט מקרים בהם מתרחשות תאונות עבודה ואנשים רבים לא יודעים מהי הדרך הנכונה והיעילה ביותר שעליהם לנקוט בה.

אלה דברים שלא תמיד נכנסים לשקלול ההחלטה הראשונית ואכן זה לא הכרחי למעמד הכניסה לתפקיד, אבל זה כן הכרחי לאחר שכבר מתחילים לעבוד ומבינים שיש כל מני מצבים שעלולים להתקיים, והם לא תמיד חיוביים.

אחת הדרכים החכמות ביותר להעמקה בנושא והחכמה באשר לדרכי התמודדות נכונות, הן להתייעץ עם עו"ד לתאונות עבודה עוד לפני שחלילה קורה כזה דבר. בצורה זו, תוכלו לדעת יותר, להיות עירניים ולהבין לעומק מה הן זכויותיכם וכיצד עליכם לפעול על מנת לממש את אותן זכויות המגיעות לנפגעי תאונות עבודה על פי החוק הקבוע במדינת ישראל מול ביטוח לאומי.

עו"ד המתמחה בתאונות עבודה גם וודאי יסביר לכם שתאונות כאלה לא מתרחשות רק במקומות הנחשבים מועדים לפורענות כמו מפעלים למכונות כבדות, נגריות, אתרי בניה וכן הלאה, אלא יכולות להתרחש גם במשרד הממוזג שלכם, בדרך אליו, בדרך חזרה ממנו הביתה וגם כשאתם יוצאים ממנו לפגישות באמצע היום. במילים פשוטות, גם אם נחתכתם בצורה רצינית כששטפתם כוס במטבחון בעבודה או החלקתם בשירותים – זה נחשב תאונת עבודה ועליכם לדעת כיצד לפעול.

עוד דברים שתוכלו ללמוד מהשיחה המייעצת, היא מספר שלבים ראשונים ברגע שאחרי המקרה. ראשית, עליכם לתעד את האירוע בפרטי פרטים – תאריך ושעה מדויקים, מה בדיוק התרחש, גביית עדויות של אנשים שנכחו במקום ומשמשים עדי ראייה ואם ניתן, גם פרטיהם האישיים ותמונות של האירוע או הנזק. בשלב השני עליכם לגשת לרופא או מרפאה לבדיקה, גם אם אתם מרגישים בסדר גמור.

לא תמיד תוכלו להרגיש את הפגיעה באותו רגע, גם אם היא רצינית. אז על אף שלפעמים זה מרגיש כמו טרחה מיותרת, זה קריטי מאוד שתגשו לרופא משום שממנו אתם גם תקבלו את התעודה הראשונית לנפגע עבודה המציינת ימי חופשה וכן אסמכתא חשובה מאין כמוה לקיום התנאים להגשת תביעת פיצויים כמגיע לכם. בשלב הבא תצטרכו לקבל את אישור המשטרה לאירוע ולאחר מכן עליכם ליידע את המעסיק שלכם בדבר המקרה ולהחתים אותו על טופס ב"ל 211.

במידה ואכן אירע לכם מקרה כזה ולא התייעצתם לפני כן עם עו"ד המתמחה בתאונות עבודה, חשוב שתבררו עם קרובי משפחה או חברים שאתם סומכים על דעתם לקבלת המלצות לעו"ד שיוכל ללוות אתכם, להסביר לכם ולתמוך בכם בתהליך שעלול להיות ארוך ולא פשוט לאלה שלא "שוחים בחומר" ומכירים את דרכי ההתנהלות של ביטוח לאומי היטב כמו עו"ד מנוסה.

 

דרג את המאמר