לא מעט חקלאים הבינו לאורך ההיסטוריה שלעיתים גם השמש זקוקה למעט עזרה, ומה שהם הבינו בכוחות עצמם מקבל חיזוק באמצעות מחקרים מדעיים. כך, למשל, מחקרים קובעים שבין 40% ל-50% מסך כל הקרינה הסולארית נחסמת על ידי חממות, חלונות וויטרינות לפני שהיא פוגשת בצמחים עצמם. באיזורים בהם החורף הוא ארוך קר וחשוך, ויש רק חלון הזדמנויות קטן לעונת הגידולים –האתגר העיקרי הוא עוד יותר גדול ומורכב, ושימוש בתאורת לד לגידול צמחים מהווה פתרון הולם.

המדענים החקלאיים והאגרונומים שחוקרים את התחום המדובר לומדים היום היטב את נושא התאורה המלאכותית והמסקנות הן חד משמעיות – תאורת לד לגידול צמחים היא היעילה והטובה ביותר היום.

ההשלכות של המסקנות האלה הן לא פחות מדהימות. כך, למשל, החוקרים גילו ששימוש בתאורת לד לגידול מביאה ליבולים גדולים יותר, ושאם משנים ומשחקים באורכי הגל בתאורה, נוכל לגדל צמח עם מגוון רחב יותר של טעמים שונים.

תאורת לד זולה יותר!

ובכן, אם תיגשו לחנות גידול הידרו ותבקשו לרכוש נורת לד אתם תגלו שהיא יקרה יותר מהנורות הרגילות והמוכרות, אבל ההבדל הוא הרבה יותר קטן מכפי שנוטים לחשוב. הסיבה לכך היא שטכנולוגיית נורות הלד מתפתחת בצעדי ענק והפער במחיר בינן לבין הנורות הרגילות הולך ומצטמצם. אבל גם אם המחיר ההתחלתי של נורות הלד טיפה גבוה יותר, עדיין הן השקעה שמחזירה את עצמה תוך זמן מאוד קצר.

חקלאי מנורווגיה מספר: "ההוצאות ההתחלתיות עבור תאורה לגידולי InDoor (פנים) תמיד היו גבוהות. אבל מאז שיטת תאורת הלד אנחנו מצליחים לגדל צמחים בגידול פנים במקומות סגורים לאורך כל השנה, בלי להיות תלויים באור השמש, שמגיע אלינו רק לזמן מאוד קצר במהלך השנה".

לפי משרד החקלאות האמריקאי (USD) עלויות האנרגיה של חקלאים הן גדולות, שלישיות בגודלן, כאשר ההוצאות על התאורה מייצגות חלק מאוד גדול מהסכום. לטענתו של משרד החקלאות האמריקאי, נורות לד יעילות ב-66 אחוזים יותר מאשר נורות HPS, ואם מוסיפים לכך את העובדה שניתן לשלוט באנרגיה של נורות הלד בצורה טובה יותר, הרי שמדובר בפתרון הטוב ביותר עבור החקלאים שמגדלים צמחים בגידול פנים (InDoor) ולא בגידול חוץ.

עושה רושם, אם כן, שנורות לד חותכות את הוצאות החשמל באופן משמעותי עבור החקלאים, אך הן גם מפחיתות הוצאות אחרות. ללא קרני שמש מחממות, חקלאים יכולים גם לחסוך בהוצאות המים, מאחר והתהליך הטבעי של אידוי כתוצאה מחום השמש יורד למינימום בחקלאות פנים. לבסוף, אם צינון איזור חלל הגידול נחשב עד לא מכבר לפרוייקט מאתגר, נורות לד לגידול צמחים חותכות בהוצאות מכיוון שהן חוסכות מהחקלאים הוצאות כבדות כגון מיזוג אוויר בחלל הגידול.
בזכות תאורת לד הצמחים טובים יותר וגדולים הרבה יותר.

עקב כל ההתפתחויות הטכנולוגיות כיום, חקלאים יכולים לתכנן נוסחאות באופן אחיד, מעין מתכון, ליצירת צמחים גדולים וטובים הרבה יותר. אפשרות כזאת מאוד קורצת לחקלאים שסוחרים ביבולי התוצרת שלהם. לדוגמא, יש מגדלים שמבצעים ניסויים שונים כדי להגיע לנוסחאות שלוקחות בחשבון ספקטרום ואנרגיה של נורה כדי לייצר צמחים יותר איכותיים ובטעמים מגוונים. צוות מחקר בחברה בשם "לומי–גרואו" למשל בחן צמיחה של בזיליקום תחת חמישה טיפולי אור שונים – 0, 8, 16, 24 ו-32 אחוזי אור כחול לצד יחס משתנה של תאורה אדומה ורמה קבועה של אור לבן. הם גילו שיש הבדלים מהותיים במבחני הטעימה שביצעו. בנוסף הם מצאו כי אור כחול ב-32 אחוז הביא להתפתחות של בזיליקום ריחני יותק, טעים יותר ופיקנטי יותר.

מחקר נוסף שנערך באוניברסיטת גואלף בקנדה הראה שוב ושוב שגידול הצמחים תחת תאורת לד מביא לגידולים יפים ו"סחירים" הרבה יותר מבכל תאורה אחרת.

אם כן, נראה שנכון לימים אלו, תאורת לד לגידול צמחים מציעה את הפתרון הטוב, הטעים, החסכוני והאפקטיבי ביותר לגידולי פנים (InDoor) – בכל העולם.

מידע נחוץ למגדל ההידרופוני!

דרג את המאמר