הליך פונדקאות – מהם השלבים ולמה צריך להתכונן
בתור התחלה, נסביר מה היא בדיוק פונדקאות ומדוע מדובר בהליך נחוץ
פונדקאות היא הליך שבו ילדים מובאים לעולם באמצעות אם פונדקאית, הנושאת את העובר בבטנה על אף שהתינוק שבסופו של התהליך ייוולד הוא תינוק שבסופו של דבר אמור להימסר להורים אחרים, שסיכמו איתה על פרוצדורה זו מלכתחילה. הליך הפונדקאות הוא הליך שיכול להיראות סבוך מבחינה משפטית ורפואית, אך בבסיס שלו עומד רצון ברור ומובן מאוד – הרצון של זוגות, שלא מצליחים או יכולים להביא לעולם ילד באופן טבעי, מנצלים את הרפואה המודרנית לשם כך, תוך הסכם מקדים עם האם הפונדקאית. יש לכך יתרונות משמעותיים ביותר לעומת חלופות קיימות בתחום זה – כמו לדוגמה אימוץ – משום שהילד שנולד נמסר להוריו וגדל כילד שלהם מיומו הראשון, ומשום שמדובר בילד ביולוגי של ההורים או לפחות של אחד מהם. כעת, נבין כיצד התהליך מתבצע מבחינה רפואית ומבחינה חוקית.
כיצד מתחילים בהליכי פונדקאות – מצד ההורים ומצד האם הפונדקאית?
הליך פונדקאות מתחיל בפנייה של ההורים המעוניינים להביא ילד לעולם לחברת פונדקאות. ישנם מספר קריטריונים בהם ההורים צריכים לעמוד בכדי להוציא לפועל פונדקאות בישראל – הורים שהם גבר ואישה, בגירים ותושבי ישראל. הזוג המעוניין יכול לפנות להליך הפונדקאות כשכבר ישנה אם פונדקאית מיועדת מבחינתו, בהנחה שהיא עומדת בקריטריונים הרלוונטיים עבורה, בהם ניגע בהמשך. מאידך, בהחלט יתכן גם כי יהיה צורך לאתר עבור הזוג אם פונדקאית באופן נפרד, על ידי חברת הפונדקאות. בשלב זה, עוד לפני כל פרוצדורה רפואית, על שני הצדדים לחתום על הסכם פונדקאות – הסכם המפרט את תנאי ההתקשרות בין הצדדים, שכר באם ישנו כזה, כיסוי של הוצאות רפואיות ואישיות שונות, וכמובן שגם את ההסכמה על מסירת התינוק לאחר לידתו. בשלב זה, ישנן שתי אפשרויות לביצוע ההפריה עצמה, כאשר ההפריה בכל מקרה תהיה מבוססת על הפריה חוץ גופית בתנאי מעבדה. אם הדבר אפשרי, ההפריה תהיה מבוססת על שאיבת ביצית של האם ועל השרשה מזרע האב. במצבים אחרים, השימוש בזרע יהיה בכדי להפרות ביצית של תורמת חיצונית, בעיקר במצבים של חוסר פוריות מוחלט של האם הביולוגית. לאחר ההפריה, הביצית המופרית תוכנס לרחם של האם הפונדקאית בתהליך של הפריה חוץ גופית.
הליכי פונדקאות לאחר הכניסה להיריון כוללים ליווי צמוד בכמה היבטים
לאחר שהביצית נקלטת ברחם האם הפונדקאית, הליך פונדקאות סטנדרטי הוא למעשה ליווי של ההיריון מכל בחינה. הפריה חוץ גופית נחשבת היריון בסיכון גבוה בדרך כלל, ולכן הליווי יהיה ליווי רפואי צמוד, בדיקות, וכמובן שגם ליווי אישי של האם הפונדקאית על ידי חברת הפונדקאות ועל ידי מטפלים חיצוניים באם הדבר נחוץ. חשוב מאוד, ברמה המקצועית, לשמור על יחסים בריאים בין ההורים לבין האם הפונדקאית, תוך שמירה על גבולות ברורים בין שני הצדדים – בכדי למנוע משקעים רגשיים וקשיים נוספים במסירת התינוק בסוף התהליך. לאחר הלידה, מתבצע הליך חוקי של רישום משפטי של הילד כבנם של ההורים, ומספר הליכים ביורוקרטיים נוספים.
בכדי לבצע את הליך הפונדקאות בצורה הטובה ביותר, פנו ל Surrogacy
- איתור של אם פונדקאית שמתאימה להורים מכל בחינה.
- התנהלות נכונה ומקצועית מול כל הגורמים הרלוונטיים להליך – ההורים, האם הפונדקאית, ועדת הבריאות, משרד המשפטים ועוד.
- ליווי הן של ההורים המיועדים והן של האם הפונדקאית לאורך כל התהליך.
- טיפול בכל ההיבטים המשפטיים והביורוקרטיים של הליך פונדקאות.
- מקצועיות וניסיון בכל הנוגע לטיפול בהליכי פונדקאות משלב ההסכם ועד הלידה.