כל מתקן שירותים מורכב משני חלקים עיקריים – האסלה ומיכל ההדחה (הניאגרה), והשימוש היומיומי בו יוצר מצבי בלאי באסלה, במיכל ההדחה, בצנרת המזרימה מים לאסלה או בזו המרוקנת את המים מתוכה. הבלאי המופיע כתוצאה מהשימוש הקבוע עלול לגרום לבעיות שונות, שהמשמעותית מביניהן היא נזילה. נזילה בשירותים עלולה להיווצר כתוצאה מגורמים אפשריים שונים, שביניהם בעיות בניאגרה, בעיות בצנרת או בעיה באסלה.
הסיבות להיווצרות נזילה בשירותים ומיקומים בעייתיים
ישנם מספר מקומות מועדים לפורענות, אשר בהן מתרחשות מרבית הנזילות:
- נזילת מי ביוב בתחתיתו של המתקן, בחיבור שבין אסלה לרצפת חדר השירותים
- נזילת מי ביוב בנקודת החיבור בין האסלה לצנרת הביוב
- נזילת מים בתחתית הניאגרה באזור אטם הפעמון (אזור יציאת המים ממיכל ההדחה אל האסלה)
- נזילת מים באזור אטם המצוף (חלקו העליון של המיכל בנקודת כניסת המים למיכל ההדחה)
איתור נזילה בשירותים
מומלץ לבצע איתור נזילה בשירותים לפחות פעם בשנה.
ראשית, מוודאים כי כל נקודות יציאת המים (כל הברזים, כולל זה של מדיח הכלים ומכונת הכביסה) סגורות. בודקים את מד המים ומוודאים כי הפרפר שבמד המים אינו מסתובב. תנועה שלו (ולו האיטית ביותר) מעידה על קיומה של נזילה בצנרת, נזילה בשירותים או סגירה שאינה הרמטית של אחד מהברזים.
חושדים בנזילת מתקן השירותים שלכם? כך תוודאו (או תשללו) זאת:
לרוב, הסימנים המסגירים קיומה נזילה בשירותים יכללו שלוליות מים קטנות שמקורן בלתי ידוע על רצפת חדר השירותים.
בשלב הראשון, נגבו ויבשו היטב את הרצפה שסביב לאסלה. אל תזניחו בעת הייבוש גם את דופנה האחורי של האסלה ואת אזור החיבור בין האסלה לצינור הביוב.
על מנת לסייע באיתור מדויק יותר של נקודת הנזילה, תוכלו להניח דפי עיתון על הרצפה שמסביב לאזור האסלה.
לאחר מכן, הדיחו את המים באסלה, כשאתם מקרבים יד לנקודת החיבור שבין האסלה לצינור ביוב, על מנת לבחון האם זהו מקור נזילת המים.
אם אזור זה נותר יבש, עברו ובדקו כי מקור נזילת המים אינו מיכל ההדחה (נקודת כניסת המים – אטם המצוף או נקודת יציאת המים – אטם הפעמון). לבסוף, בדקו את החיבור שבין האסלה לרצפת חדר השירותים.
כאן, חשוב לדעת, כי הוראות יצרני האסלות מורות במפורש על הימנעות מביטון האסלה לרצפה, בשל מקדמי ההתפשטות התרמיים השונים של החרס שממנו יצוקה האסלה ושל הבטון של הרצפה. כתוצאה מכך, איטום החיבור נעשה בסיליקון, שעם השנים, עלול להתבלות ולהפוך ללא יעיל.
חלק מסוגי נזילה בשירותים תוכלו לתקן בכוחות עצמכם. סוגים אחרים מורכים יותר ועשויים לדרוש שירות מקצועי. לכן, אם אינכם בטוחים ביכולתכם לבצע זאת בעצמכם, עדיף להזמין איש מקצוע מומחה לצורך כך.