בדיקות הפוליגרף הפכו להיות דבר שבשגרה בישראל. ניתן לשמוע על שימוש בבדיקות הללו במסגרת אירועים חדשותיים שונים, בהן לצדדים עדויות סותרות בנוגע לעניין מסויים. בנוסף, מקומות עבודה רבים דורשים מהמועמדים לעבודה ומעובדיהם לבצע בדיקות פוליגרף. הדבר קורה בעיקר בגופים בטחוניים, אך גם בחברות שונות כגון בנקים וחברות אשראי. למרות אמינותה השנויה במחלוקת, רבים מסתמכים על תוצאות הבדיקה. עם זאת, לבדיקה אין תוקף חוקי בישראל ובמדינות רבות נוספות.
מידע חשוב על בדיקות הפוליגרף:
מהי בדיקת הפוליגרף?
בדיקת פוליגרף במכון מקצועי עושה שימוש בתגובות הפיזיולוגיות של הגוף על מנת למדוד עוצמה של תגובה רגשית לשאלות ונושאים מסויימים. מדובר בתגובות לא רצוניות של הגוף, שלרוב אין אנו מודעים אליהן. במהלך הבדיקה, מוצמדים אל הנבחן גלאים שונים אשר נועדו למדוד את השתנות המדדים הפיזיולוגיים הרלוונטים – הזעה, לחץ דם, דופק, נשימה וכדומה. מכשיר הפוליגרף מבצע רישום של המדדים השונים תוך כדי שהנבחן נשאל סוגים שונים של שאלות. חלק מהשאלות הן שאלות הרלוונטיות לנושא הבדיקה, חלקן לא רלוונטיות וחלק הן שאלות ביקורת. השאלות הלא רלוונטיות ושאלות הביקורת מהוות מדד להשוואה, בודקים את התגובה הפיזיולוגית בשאלות הרלוונטיות אל מול התגובות אל השאלות השונות. בכך המאבחן יכול לקבוע אם היתה תגובה רגשית חריגה וכתוצאה מכך הוא מסיק אם הנבחן שיקר.
חוקיות בדיקת הפוליגרף בישראל:
בישראל, בדומה למדינות נוספות, החוק קובע כי בדיקת פוליגרף אינה יכולה לשמש כראיה קבילה במשפט פלילי. בנוסף, חל איסור להזכיר במשפט את קיומה של בדיקת הפוליגרף, במידה ונעשתה, או אף את אי הסכמתו של גורם לעבור את הבדיקה. עם זאת, בדיקת הפוליגרף מהווה ראיה קבילה בבית משפט אזרחי (כל עוד קיימת הסכמה של שני הצדדים בנושא) ובבית משפט רבני. במקרים בהם עובד נדרש לבצע בדיקת פוליגרף במקום העבודה – למעסיק אסור לפטר עובד שסירב לעבור את הבדיקה. למעסיק גם אסור לכפות על עובד לעבור בדיקת פוליגרף.
אז האם בדיקת פוליגרף היא ראיה קבילה בבית משפט?
לסיכום, הפוליגרף היא בדיקה שצוברת פופולריות ומתבצעת בסיטואציות שונות. מבחינה חוקית, תוצאות בדיקת הפוליגרף לא יכולות לשמש כראיה קבילה במשפט פלילי. מדובר בקביעה מחמירה, אשר קובעת גם כי אין להזכיר קיום בדיקה שכזו במשפט או סירוב של גורם לעבור אותה.