5 דברים שכדאי לדעת על ביטול צוואה

תוכן עניינים

החוק הישראלי מעניק חשיבות רבה לרצון האדם בכל הנוגע להורשת נכסים. רצון זה יכול להתבטא מטבע הדברים בצוואה (על פי אחת הדרכים המפורטות בחוק), או בביטול צוואה במידה והאדם היה מעוניין בכך. בשורות הבאות, ננסה להסביר מהו ביטול צוואה, כיצד ניתן לבטל צוואה על פי החוק, מה חשוב לדעת בכל הנוגע לעריכת צוואה חדשה וצוואות בכלל, ועוד.

סעיף 36 לחוק הירושה

עניינו של סעיף זה בחוק הירושה (1965) הוא ביטול הירושה על ידי האדם שכתב אותה. ככלל, כל אדם שכתב צוואה רשאי גם לבטל אותה ולכתוב צוואה חדשה, אשר מבטלת את הצוואה הקודמת (במידה והוראות הצוואה החדשה לא תואמות את האמור בקודמת). ביטול הצוואה לא חייב לכלול צוואה חדשה, אולם במקרה כזה, החלוקה תתבצע בהתאם לכללים המופיעים בחוק (ייתכנו מקרעם בהם צוואה תכלול תנאים המנוגדים לחוק, אולם זהו נושא למאמר אחר).

איך מבטלים צוואה?

ביטול צוואה ללא עריכת צוואה חדשה תתבצע בדרכים הבאות:

  • השמדה על ידי שריפה, גריסה, קריעה ועוד.

מסירת הודעה באחת הדרכים הניתנות ע"פ החוק לעריכת הצוואה ובין היתר: הודעה בכתב, הצהרה חתומה על ידי המצווה ועדים שהיו נוכחים בעת ההצהרה, ביטול באמצעות גורם רשמי המוסמך לעריכת צוואה, כמו שופט, הרשם לענייני ירושה ועוד.

עריכת צוואה חדשה

כאמור, עריכת צוואה חדשה מבטלת את הקודמת, אם התגלתה סתירה ביניהן. חשוב לציין כי הצוואה החדשה לא חייבת להכיל ציווי מפורש על ביטול הצוואה הקודמת, אך רצוי שהיא תכלול מידע, כמו תאריך וכד'.

מקרים בהם בית המשפט עשוי לבחון את ביטול הצוואה

לפתחו של בית המשפט מגיעים מקרים רבים בהם צריך לדון בעצם ביטול הצוואה על ידי המוריש, בגין סיבות מגוונות. עם זאת, קיימות כמה סיבות עיקריות שבערבותיהן ניתן לשקול את ביטול הצוואה:

כשירות המנוח לכתיבה וביטול צוואה – על האדם הכותב צוואה להיות כשיר משפטית לכתוב צוואה, ופעמים רבות בית המשפט מבקש לבחון את כשירותו הבריאותית והנפשית של האדם, כדי לאשר או לבטל צוואה.

היותו של האדם נתון להשפעה בלתי-הוגנת – השפעה בלתי הוגנת ככלל, היא מצב בו כותב הצוואה נתון להשפעתו של אדם הנהנה מהצוואה, כמו למשל מקרה בו קשיש התלוי כמעט לחלוטין בבנו או אשתו החליט להוריש להם את רוב\כל רכושו, וכד'. בהתאם, השפעה בלתי הוגנת יכולה להתקיים גם בכל הנוגע לביטול צוואה על ידי המוריש. מקרים שכאלה עשויים להיבחן על ידי בת המשפט שיבדוק האם אכן התקיימה השפעה בלתי הוגנת או שהופעל לחץ על המוריש לערוך את הצוואה באופן מסוים.

בהמשך לאמור לעיל, ייתכן מצב של התערבות נהנה בכתיבת הצוואה. למשל, במקרים בהם נכתבה צוואה חדשה אך יש חשש כי אחד מן הנהנים התערב התערבות של ממש בכתיבת הצוואה.

כיצד ניתן להגן על צוואה חדשה וצוואה בכלל?

קיימות פעולות חשובות שניתן לבצע, על מנת לצמצם ככל הניתן את האפשרות להתנגדות לצוואה וכד'.

  • ראשית, מומלץ שהאדם עצמו הכותב את הצוואה, ימסור בדרך שאינה משתמעת לשתי פנים את רצונו באופן ברור, למשל ע"י עו"ד, בנוכחות עדים וכד'.
  • רצוי שאף אדם מבין הנהנים מהירושה יהיה מעורב בצורה כלשהי בכתיבת הירושה או בהפקדתה (לרבות מקרים בהם הבן\הבת מעורבים במציאת העו"ד).
  • מומלץ לצרף לצוואה תאריך ברור ומסמכים רפואיים המעידים על כשירות האדם לבצע פעולות משפטיות עבור עצמו.
  • ככל הניתן, מומלץ לגשת לגורם מבין הגורמים המפורטים באפשרות ה"צוואה בפני רשות", כמו נוטריון, שופט ועוד.

כניסה למערכת

שתפו את המאמר

עוד מאמרים

השכרת מלגזות - חסכון בכסף ופתרונות ניידים

השכרת מלגזות – חסכון בכסף ופתרונות ניידים

בסביבה העסקית המהירה של ימינו, שירותי השכרת מלגזות ממלאים תפקיד מכריע בהבטחת יעילות ופרודוקטיביות. בין אם אתם מנהלים עסק קטן או מנהלים מחסן גדול, השכרת מלגזה יכולה לספק יתרונות משמעותיים. זה מאפשר לך לחסוך כסף ומציע פתרונות ניידים כדי לענות על הצרכים הספציפיים שלך. השכרת

קראו עוד

סוגי פלטות עץ

פלטות עץ הן חומר גלם פופולרי המשמש למגוון רחב של יישומים, כולל ריהוט, עיצוב פנים, בנייה ומלאכה. פלטות עץ זמינות במגוון סוגים, כל אחד עם יתרונות וחסרונות משלו. פלטות עץ טבעיות פלטות עץ טבעיות עשויות מעץ מלא, כלומר הן עשויות מגזע עץ אחד. פלטות עץ טבעיות הן

קראו עוד

סוגי אוכל לגורי כלבים: מה חשוב לדעת?

מבחר גדול – איך בוחרים אוכל לכלב? שלב הגורות של כלב הוא תקופה קריטית להתפתחות בריאה. במהלך תקופה זו, הכלב גדל במהירות ויש לו צרכים תזונתיים ייחודיים. חשוב לספק לגורים מזון איכותי ומאוזן כדי לתמוך בהתפתחות תקינה של העצמות, השרירים, המוח והמערכת החיסונית. יש כמה

קראו עוד

הזמנת תחפושות לפורים דרך האינטרנט: מדריך מקיף

פורים – חג גדול לילדים פורים אולי יחול רק בעוד כמה חודשים, אבל רוב מי שגר בישראל – ובעיקר האימהות – אוהבות לרכוש את התחפושות הרבה הרבה לפני הזמן. הסיבה לכך היא שהמחירים בחנויות בישראל מאוד יקרים ולעומת זאת החנויות האינטרניות מחו"ל מציעות הרבה יתרונות:

קראו עוד

לבטל או לא? האם לקיים חתונה במלחמה?

חתונה במלחמה? מה לעשות מלחמה היא אירוע טראומטי, שיכול להשפיע על כל תחום בחיים, כולל על החתונות. זוהי החלטה לא פשוטה אם לקיים חתונה במהלך מלחמה, וישנם שיקולים רבים שיש לקחת בחשבון. שיקולים לטובת חתונה במלחמה אהבה: חתונה היא הצהרת אהבה בין שני אנשים, וזוהי

קראו עוד

מחלות ומצבים שניתן לטפל בהם באמצעות כירופרקטיקה

יתרונות הטיפול הכירופרקטי הטיפול הכירופרקטי משפר את התנועה בקרב חוליות עמוד השדרה ובכלל במפרקי השלד. מטרתו העיקרית היא לשדרג את מצבן המכני של חוליות עמוד השדרה ושל מערכת השריר-שלד. מרקם זה משמש גם לשיפור התפקוד הפיזי של הגוף. כדי לקבל טיפול כירופרקטי בישראל, יש לפנות

קראו עוד

הבדיקות החשובות ביותר במהלך הריון – הבדיקות שאסור לך לפספס

היריון הוא תקופה מרגשת, אך גם מלווה בחששות. החששות הללו נובעים מהרצון של כל אישה ללדת תינוק בריא. אחת הדרכים הטובות ביותר להבטיח לידה בטוחה ותינוק בריא היא לעבור את הבדיקות הרפואיות המומלצות. הבדיקות הללו נועדו לזהות מומים מולדים, בעיות בריאותיות אצל האם והעובר, ולעקוב אחר

קראו עוד

איך לנקות תנור – כל השיטות

קיימות שתי שיטות עיקריות לניקוי התנור תנור הוא אחד המכשירים החשובים ביותר במטבח, אך הוא גם אחד המכשירים המלוכלכים ביותר. שומן, שאריות מזון ושרפות יכולים להצטבר במהירות על דפנות התנור, והם יכולים להיות קשים מאוד להסרה. יש מספר שיטות לניקוי התנור. הראשונה היא "השיטה הטבעית"

קראו עוד

טיפים לטיפוח עור יבש – המדריך המלא

מהו עור יבש? עור יבש הוא מצב עור בו העור אינו מיוצר מספיק חומר שומני, הידוע גם בשם סבום. סבום עוזר לשמור על הלחות בעור. כאשר יש מעט מדי סבום, העור עלול להפוך יבש, קשקשי, ומתקלף. הסימנים של עור יבש כוללים: עור מחוספס: העור מרגיש מחוספס

קראו עוד

איך להפוך לשחקן פוקר מקצועי?

כיצד ואיך להפוך לשחקן פוקר מקצועי? פוקר עשוי להציע מסלול חלופי להרוויח כסף נוסף או סתם ליהנות ממשחקים תחרותיים – רק זכרו שזה לא מסלול קריירה ממוצע ודורש מיקוד וחוסן אדירים! בתור מקצוען פוקר, לוח הזמנים שלך צריך לכלול שעות עבודה ארוכות בכל יום –

קראו עוד

Get Your Weekly Sport Dose

Subscribe to TheWhistle and recieve notifications on new sports posts